Ankara E-Ticaret Muhasebesi

raporlama-hizmetleri22_02_2019_16_47_41.jpg

Ankara E-Ticaret işinin neresinde olursanız olun, defter tutma ve muhasebe, uzun vadeli başarınız için en kritik belirleyicilerden ikisidir. Sağlam bir E-Ticaret defter tutma ve muhasebe sistemi olmadan, işler hızla ters gidebilir. 

Net olmayan vergi kanunları ve internetin sağladığı heyecan verici büyüme olanakları, muhasebe ve muhasebenin E-Ticaret işletmeleri için hayati önemde olmasının nedenlerinden sadece birkaçı. Şimdi gelin, E-Ticaret muhasebesi ile ilgili tüm merak edilenleri inceleyelim.

Herhangi bir E-Ticaret işletme sahibine, işlerini yürütmekle ilgili en az sevdikleri kısmı sorun. Çoğu tek kelimeyle cevap verecektir: muhasebe. Bununla birlikte, çoğu küçük işletme sahibi, muhasebe sorumluluklarını kendileri üstlenmeye çalışır. Ancak defter tutma ile muhasebe arasındaki farklar tam olarak nelerdir ?

E-Ticaret işiniz büyüdükçe finansal sorumluluklarınız da büyür. Bu, bir işletme sahibi olarak önünüzde çok fazla iş olduğu anlamına gelir. Satışlar, iadeler, tedarikçi ödemeleri, bankacılık ücretleri, aklınıza gelebilecek her türlü finansal alan, işiniz büyüdükçe daha da karmaşıklaşıyor. 

Bu aşamada, muhasebe artık sıradan görevlerin yerine getirilmesi değildir. Bundan çok daha karmaşık. Aşağıdakileri içerir:

İşlem sınıflandırması

Faturalama 

Hesap mutabakatı 

Bilançolar 

Bordro yönetimi 

Hesap borç ve alacak yönetimi

Muhasebe ayrıca bir e-ticaret işi olarak daha zor hale gelir. İnternetin iş ortamı nispeten yeni olduğundan ve hızla değiştiğinden, finansal kayıtları analiz etmek ve gelecek için tahmin yapmak daha zordur. 

E-Ticaret işletmeleri için iki temel muhasebe türü vardır: nakit esaslı muhasebe ve tahakkuk. 

Nakit esaslı muhasebe, işlemleri hesabınıza girdiklerinde veya gider olarak bıraktıklarında kaydeder. Kitaplarınız, tüm ödeme yöntemlerinizde ve hesaplarınızda saklanan işlem bilgilerini yansıtır. E-Ticaret işletmeleri, basitliği nedeniyle başladıklarında nakit esaslı muhasebe ile başarılı olurlar. Para hareketlerini hesaplarınıza göre raporlarsınız ve herhangi bir zamanda emrinizde ne kadar nakit olduğunu görebilirsiniz. 

Tahakkuk muhasebesi, para hesaba ulaştığında veya hesaptan çıktığında değil, gerçekleştikçe işlemleri kaydeder. Çoğu finans kurumu bu yöntemi kullanır.  Tahakkuk muhasebesi ilk bakışta kafa karıştırıcı görünebilir. Bununla birlikte, tahakkuk muhasebesi, aylık işletme gelirinizin daha gerçekçi bir temsilini sağlar ve mevcut ve gelecekteki yükümlülüklerinizi hesaba kattığınızda daha doğru finansal tahminler yapmanızı sağlar.

Bu sitedeki SMMM Yakup Kara ait hiç bir görsel her ne sebeple olursa olsun, kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz, çoğaltılamaz, basılı yada internet ortamında yayınlanamaz. Sitedeki ürünler ve görseller SMMM Yakup Kara ticari malıdır hiç bir amaçla bu görseller SMMM Yakup Kara izni olmaksızın kullanılamaz. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . SMMM Yakup Kara haber vermeksizin sitede sunduğu ürün ve hizmetlerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. SMMM Yakup Kara tarafından yazılı olarak teyit edilmeyen kampanya, tasarım, hizmet, ürün ve fiyatlar geçerli değildir.