E-Faturaya Kimler Dahil Olabilir Bilgi

E-Fatura'ya kimler dahil olabilir bilgi almak istenilen konular arasında yer almaktadır. Son zamanlarda e-fatura, e-dönüşüm gibi çeşitli kavramlar ile sık sık karşılaşmışsınızdır. Bunun nedeni teknolojinin gelişmesi ile birlikte muhasebe süreçlerinin de çok daha teknolojik hale gelmesidir. Özellikle e-fatura kullanıcılarının artmış olması bu kavramı ok daha sık duymamıza neden olmaktadır. 

E-Fatura'nın çok daha talep gören bir hal alması ile işletmeler E-Fatura kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedir. Bunun yanı sıra E-Fatura kullanımının işletmelerin muhasebe sürelerinde nasıl bir değişikliğe yol açacağı da büyük bir soru işaretidir. Peki, kimler E-Fatura'ya geçmelidir? E-Fatura'ya geçiş için şartlar var mıdır? Şimdi gelin, tüm bu sorulara cevap bulalım. 

smmm-yakup-kara-20230213085929-6275.jpg

Kimler E-Faturaya Geçmelidir?

Günümüzde iki farklı E-Fatura kullanıcısı bulunuyor. İlk kullanıcı türü Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanmış olan 509 numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğe göre zorunlu bir şekilde E-Fatura'ya geçecek kullanıcılardır. Bunun yanı sıra gönüllü kullanıcılar da bulunmaktadır. Bunlar ikinci tür kullanıcılardır. 

GİB’in yayımladığı yeni bir düzenleme doğrultusunda 2022 yılının brüt satış hasılatı 3 milyon TL’nin üzerinde olanların 1 Temmuz 2023 tarihine adar E-Fatura'ya geçiş yapmaları gerekmektedir. Söz konusu firmaların 1 Ocak 2024 tarihine kadar ise e-defter uygulamasına geçişleri zorunludur. GİB, bu zorunlu grubun şartlarını her yıl yayınladığı tebliğler ile belirlemektedir. Bu noktada her yıl farklı bir kısım kullanıcı E-Fatura ve e-arşiv kullanımına zorunlu bir şekilde geçmektedir. 

Bu şartları taşımayan işletmeler kendi istekleri ile E-Fatura'ya geçiş yapabilmektedir. Hem maliyetleri azaltmak hem de muhasebe süreçlerini çok daha kolay bir şekilde yönetmek için e-fatura mükellefi olmak büyük bir öneme sahiptir. 

E-Fatura Neden Kullanılmalı?

Zorunlu olmayan işletmeler gönüllü bir şekilde neden E-Fatura'ya geçmeleri gerektiğini araştırıyor. Bu noktada özellikle e-ticaret işletmeleri kargo ile fatura göndermek yerine E-Fatura'yı dijital bir şekilde temin edebilir. Bunun yerine kağıttan kurtulmak ve tüm süreçleri dijital bir şekilde sürdürmek isteyen işletmeler de E-Fatura'nın sağladığı avantajlardan yararlanabilmektedir. Son olarak E-Fatura'ların profesyonellik kattığını da ifade etmek mümkündür. 

Bu sitedeki SMMM Yakup Kara ait hiç bir görsel her ne sebeple olursa olsun, kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz, çoğaltılamaz, basılı yada internet ortamında yayınlanamaz. Sitedeki ürünler ve görseller SMMM Yakup Kara ticari malıdır hiç bir amaçla bu görseller SMMM Yakup Kara izni olmaksızın kullanılamaz. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . SMMM Yakup Kara haber vermeksizin sitede sunduğu ürün ve hizmetlerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. SMMM Yakup Kara tarafından yazılı olarak teyit edilmeyen kampanya, tasarım, hizmet, ürün ve fiyatlar geçerli değildir.